Sonntag, 13. August 2017

Tokyo + co vůbec jíst? (2. díl)

První hodiny v Tokyu budete zcela určitě mimo. Ať už to bude důsledkem dvanáctihodinového letu z Evropy či jen obyčejným okouzlením, mé shrnutí toho podstatného (k jídlu i k vidění) v následujících řádcích by vám mohlo pomoci.

Co vidět?

Názory na návštěvu Tokya se různí. Četl jsem blogy, kde byly rady strávit ve městě zhruba den a pokračovat v poznávání země. Někteří cestovatelé pak ve městě zůstali i týden a stále měli dojem, že nestihli vše, co chtěli. Vskutku tedy záleží na vašem cestovatelském "nastavení" a pokud rádi nasáváte atmosféru velkoměst, určitě stojí za to v Tokyu pár dní setrvat.

Nám se nejvíce líbila Asakusa, stará čtvrť s chrámy, poté Shibuya i s nejrušnější křižovatkou světa, Shinjuku plná restaurací a barů, rybí trh Tsukiji, ZOO ve čtvrti Ueno a přilehlý park a z profesní deformace ostrov Odaiba s úchvatným showroomem Toyoty.







Běžný oběd

Stravování Japonců během pracovního dne ne zcela odpovídá zvykům z českých závodních kantýn, kde se polední pauza mnohdy i o půlhodinku protáhne a hustá omáčka se šesti ještě umocní neochotu do čehokoliv namáhavého, fyzicky i mentálně. Japonské samoobsluhy jsou plné hotových pokrmů, které jsou nejen lahodné, ale vždy naprosto čerstvé (osobně jsem viděl zavážky několikrát denně i to, kdy "ležáky" z předešlého dne byly nemilosrdně házeny do odpadu, nehledě na skutečnou trvanlivost), mnohdy pak připravované přímo v prodejně. Jedná se o různé varianty rýže, nakládané zeleniny, pečených či grilovaných kousků masa, ale i syrových ryb. Při koupi dostanete u kasy automaticky hůlky. A právě tato jídla, ať už ze supermarketu, kantýny, vozíku či z domova, tvoří oběd běžného pracujícího Japonce. V závislosti na ročním období mohu doporučit jako jídlo uprostřed dne právě tuto variantu, neboť v 37°C vedru a 70% vlhkosti toho stejně moc jiného nesníte... Při cestování Shinkansenem napříč Japonskem pak bude výše zmíněné pokrmy konzumovat polovina vagonu. Nenechte se zahanbit a nastupujte patřičně vybaveni :). Něco k pití si, podobně jako místní, můžete pořídit na každém rohu z prodejních automatů.

Jídla v supermarketu - většinou jsou brzy rozebrána a následuje další zavážka

Oběd v Shinkansenu
Prodejní automaty

Snack během dne

Občas budete chtít jen tak něco zakousnout. Vykašlete se na McDonald's, jednak jich v Japonsku stejně moc není a také jejich burgery bývají velmi zvláštní a nemusí zcela odpovídat tomu, co očekáváte (v jedné a poslední slabé chvilce jsem si objednal cosi, co na obrázku vypadalo jako klasický McDouble, ale šlo o vepřový burger se sladkým zázvorem.). Alternativou jsou rýžové placičky či trojúhelníčky onigiri, které bývají doplněny kouskem masa, ryby, omelety, majonézou (!) a seženete je v podstatě v každém convenience store typu Lawson, Family Mart, 7-eleven apod..


Večerní hodování

Zakončit náročný den lze nejlépe v některé z tisíců restaurací, bister či barů, které v Tokyu jsou. Ve čtvrti Shinjuku hlady určitě trpět nebudete a je zcela zbytečné zde dělat reklamu konkrétním podnikům - dejte na svůj cestovatelský instinkt a na dojmy z vystavených maket jídel (které najdete před většinou restaurací a které výběr hodně usnadní). Stejně jako na celém světě platí, že čím více nahaněčů a přesvědčovačů, hrdě vystavených menu v angličtině a čím méně místních uvnitř, tím větší šance, že jde o klasickou tourist trap a výsledný poměr cena/výkon vás úplně neuspokojí. Pro japonský začátek vyzkoušejte třeba grilované špízy yakitori (kousky kuřecího masa, kuřecích jatýrek, srdcí a podobných dobrot) nebo nudle yakisoba, milovníci polévek pak mohou vyzkoušet klasický rámen. Mnoho podniků disponuje objednávkovými automaty, což znamená, že si jídlo vyberete ve zmíněné vitríně s maketami, v automatu stisknete příslušné tlačítko, zaplatíte a obsluze jen předáte lísteček, který vám vypadne. Rychlé, pohodlné i hygienické (personál vůbec nepřijde do kontaktu s penězi).

Rámen s příslušenstvím

Makety jídel před japonským bistrem

Yakitori

Na dorážku k pivu stojí za to ochutnat gyoza knedlíčky, plněné masem a zeleninou (matně mi to připomínalo ukrajinské pelmeně), ideálně pak v některém z nočních lokálů na předměstí, kde vám nebudou vůbec rozumět a jediné cizojazyčné menu bude korejsky a vietnamsky. Dávejte si pozor, knedlíčky jsou většinou velmi horké!

Gyoza knedlíčky
Objednávkový automat před restaurací v Shinjuku

Sushi k snídani na rybím trhu Tsukiji

V městské části Tsukiji se nachází asi nejpopulárnější japonský rybí trh. Většina restauratérů či menších obchodníků právě zde každé ráno nakupuje čerstvé ryby a plody moře. Doporučuji si přivstat (dorazit třeba na osmou hodinu ráno), prohlédnout si trh a odměnit se lahodným čerstvým sushi k snídani. Nám ho připravovali dva zkušení mistři, jejichž práci bylo radost sledovat. Počínali si s naprostou jistotou, žádné uspěchané a zbrklé poskakování a přesto nám naše snídaně do několika minut přistála na stole. Skvělé.