1. Klid (od turistů) :-)
Kdo navštívil třeba polský Krakow, jistě viděl autobusy s čínskými turisty, plné náměstí a přelidněné ulice. Wroclaw "hot spotem" turismu v Polsku zdaleka není a jde to poznat skoro na všem. Hotely nemusíte rezervovat dlouho dopředu, rezervace v restauracích nejsou potřeba a nikde se neproplétáte davy turistických skupin. Město je přesto pulzující a živé a služby skvěle fungující. Příznivé jsou i ceny ubytování. Při troše hledání na srovnávačích ubytování již za cenu okolo 1200 Kč získáte pokoj ve čtyřhvězdičkovém hotelu, okolo 2000 Kč pak za noc v hotelech petihvězdičkových. Kdo nemá morální problém s platformou AirBnb, ta nabízí rovněž spoustu možností. Ve Wroclawi vznikne každý rok množství nových bytových domů a v nich je vždy některý z bytů pronajímán právě přes zmíněný server. Noc pro čtyři osoby s garáží a pěší vzdáleností od centra pak seženete za cenu od 1000 Kč, existují samozřejmě i levnější alternativy, např. ve starých polských panelových domech. Tam lze ubytovat 4 osoby již za 500 Kč/noc/celkem.
Mé tipy:
Novotel Wroclaw Centrum, Výhodná poloha a příjezd, nově zrekonstruovaný hotel. Parkování v okolí zdarma.
Puro Hotel Stare Miasto, Poloha v centru města, obtížnější parkování, možnost stání v hotelové garáži. Trendy designové pokoje i celý koncept hotelu.
AC Hotel by Marriot, jeden z nejnovějších wroclawských hotelů. Luxusní ubytování, poloha i wellness. Mimo špičku za příznivou cenu.
2. Vede sem dálnice (zdarma) :-)
Existuje spousta možností, jak se do města dostat. I přes přibývající autobusové i vlakové spoje (naposledy např. vlak Leo Express) je však nejpohodlnější a nejrychlejší alternativou auto. Z Prahy to sem trvá asi 3 hodiny, přičemž nejlepší trasa je přes Liberec do Zhořelce (Zgorzelec) a dále po dálnici A4 až přímo do Wroclawi. Dálnice je ve výborném stavu, s mírným provozem a je zdarma.
Z Ostravy se sem dostanete dokonce již za 2 hodiny a pár minut; dálnice je však zpoplatněná.
3. Můžete odsud odletět do světa
Wroclawské letiště je zajímavou alternativou k Praze, Vídni či Katowicím, zejména pokud rádi podnikáte prodloužené "eurovíkendy". Velikostí a vzhledem odpovídá Port lotniczy Wroclaw-Strachowice (jak zní oficiální název) právě zmíněnému katowickému letišti. Co je skutečně zajímavé, jsou možnosti parkování. V přilehlém okolí (asi 2 minuty od letiště) se nachází množství hlídaných soukromých parkovišť s transfery zdarma a denní sazba parkovného při objednávce online odpovídá asi dvouhodinovému stání v centru Prahy... Pokud vám časově nevyhovuje odlet či přílet, zhruba 15 minut od letiště se nacházejí dva hotely Ibis Budget, kde ceny startují již od asi 400 Kč za pokoj pro dva. A ještě máte důvod zůstat na večeři ve městě - ale o tom později :-)
4. Dobře se najíte (a napijete)
Wroclawská gastronomická scéna je jedním slovem skvostná. Přesně před třemi lety jsem zde již o ní psal v tomto článku, ale považuji za nutné se o ni zmínit znovu a rozsáhleji. Ve městě jsou stovky menších podniků a trendy bister zaměřených různými směry - ať už jde o seafood, ryby, japonskou, gruzínskou, ukrajinskou, korejskou či tradiční polskou kuchyni. Na své si zde přijde opravdu každý a svou rozmanitostí je Wroclaw srovnatelná s mnohem větší Prahou. Vzhledem k dynamice místní gastroscény je běžné, že podnik, kde vám minule chutnalo, je za rok buď rozšířen o další pobočku na druhém konci města či zcela přestěhován do větších prostor.
Pokud nemáte konkrétní představu kam jít, doporučuji zkrátka chodit po městě a koukat, co kde mají a pak případně "verifikovat" recenzemi z google maps či tripadvisoru. V drtivé většině případů nemůžete šlápnout vedle. Obecně doporučuji vyhnout se turistickým podnikům na náměstí (rynku). Veliká restaurace Bierhalle je hlučná a ušmudlaná, Pierogarnia Stary mlyn je zbytečně předražená a Hard Rock Café je všude, tak proč tam chodit zrovna ve Wroclawi :-). Kdo touží po punkovém zážitku, nechť vyzkouší některý z "baru mlecznych", což neznamená, že tam prodávají zmrzlinové poháry a koktejly, ale jde o lidovou jídelnu / bufet, často se stálou klientelou z řad místních. Jídla jsou velmi levná, většinou i čerstvá a chutná, romantická záležitost s úlovkem na Instagram to ale není.
Mé tipy:
Shrimp House, bistro zaměřené na krevety, vždy vynikající a čerstvé. Doporučuji krevetový šašlik. Ve městě jsou tři pobočky, takže stačí jen najít si tu nejbližší :-)
U Gruzina, příjemný a útulný podnik s gruzínskou kuchyní. Doporučuji placku kubdari a pochopitelně knedlíčky chinkali.
LVIV, bistro s ukrajinskou kuchyní. Jejich specialitou jsou bliny (placky) se smetanou a kaviárem, nicméně neméně dobré jsou i pelmeni a vareniky.
Wylowione, seafood bistro s pestrou nabídkou pokrmů. Specialitou jsou říční raci, bohužel však bývají v nabídce jen nárazově.
Bulka z maslem, kavárna/bistro s netradičním interiérem a vynikající nabídkou snídaní. Zkuste tu americkou ;-)
5. Uvidíte trpaslíky
Ve městě (i mimo centrum) se nacházejí malé sošky trpaslíků s různými náměty. Sošek je kolem pěti set, tedy není reálné je vidět všechny, ty nejznámější a nejviditelnější však minout nemůžete. Trpaslíci mají své bankomaty, slaňují z okna dolů, hrají na hudební nástroje, hlídají truhlu s penězi či jednoduše spí. Existuje několik mobilních aplikací, kde je jejich přehled i s mapou. Osobně doporučuji udělat si i vycházku mimo staré centrum a spojit to právě s "lovem" trpaslíků - po cestě jich potkáte spousty.
6. Navštívíte krásnou ZOO s akváriem
U jedné z pamětihodností města, Haly století od architekta Maxe Berga, se nachází i jedna z nejstarších evropských ZOO. A právě zde bylo v roce 2014 zbudováno Afrykarium, komplex akvárií s mořskými živočichy. Pokud chcete vidět pod vodou plavající hrochy, tučňáky, kapustňáky, obří rejnoky či želvy, jste tady správně. Výhodou je, že Afrykarium můžete navštívit i v zimě. Cena vstupného je jen cca 300 Kč (dospělí) a vstup platí jak pro Afrykarium, tak pro celou ZOO.
Dopravíte se sem pohodlně tramvají z centra, ale jak jsem doporučoval výše, můžete sem vyrazit pěšky a po cestě "ulovit" pár trpaslíků. Budete-li mít štěstí, na parkovišti u zmíněné Haly století se navíc několikrát do roka konají festivaly foodtrucků a tak můžete návštěvu akvária zakončit i chutným jídlem.
P.S. Koho by zajímala detailněji wroclawská gastroscéna a vládne polštinou, blog Wroclawskie Podroźe Kulinarne mapuje a recenzuje všechny nově otevřené podniky ve městě a jejich tipy mě nikdy nezklamaly.