Samstag, 7. Januar 2017

USA: 5 tipů pro pohodový road trip (Part 2)

Na internetu existuje množství rad a návodů, jak naplánovat cestu do USA. Obzvláště oblíbenou destinací je západní pobřeží a ne náhodou - za dva až tři týdny lze bez potíží projet až pět států. Podobně jako před každou cestou, museli jsme i my zjišťovat, na co se jak připravit, co neopomenout navštívit a čemu se naopak vyhnout. I přesto vás po cestě vždy něco překvapí. Jaké jsou tedy některé naše postřehy?

1. Rezervace auta

Existuje spousta stránek s podrobným popisem, jak si zarezervovat v Americe auto. Většinou i s odkazem na "nejlepší rezervační portál" (povětšinou Rentalcars.com). I když nevím o nikom, kdo by měl s tímto portálem nějaké nepříjemné zkušenosti, i s velkým časovým předstihem mě zarazily jeho vysoké ceny (3 týdny v červenci za midsize sedan za 1300 USD není opravdu málo). Kolegyně v práci mi poradila německý server billiger-mietwagen.de, přes který si auto v USA objednávali oni a bylo to skutečně příjemné překvapení - stejný typ vozidla, s navigací zdarma a dokonce s lepším pojištěním za 800 EUR. Cena také závisí na dané půjčovně a lokalitě - já a spousta mých přátel můžeme jen a jen doporučit Alamo (na tuto půjčovnu také naleznete na internetu většinu pozitivních recenzí).

Shrnutí: Umíte-li trochu německy, rozhodně doporučujeme zmíněný billiger-mietwagen. Pozor dávejte na dodatečná pojištění, která se Vám někdy při převzetí auta budou snažit vnutit v půjčovně. Zprostředkovatelské servery mají nasmlouvané vlastní pojistky, které bývají mnohdy lepší, než ty "erární" od samotných půjčoven.

2. Kreditní karta

Co bych dnes udělal jinak - zařídil si kreditní kartu. V ČR bohužel stále mnoho lidí rozdíly mezi debetní a kreditní kartou nezná - možná i proto, že drtivá většina z nás nosí v peněžence právě tu debetní. V Americe jde však o zásadní diferenciaci. Debetní kartu tam, z toho co jsem pochopil, mají vesměs jen ti, kteří prostě nejsou dostatečně bonitní na to, aby jim banka kreditní kartu vůbec vydala. Zkrátka skoro opačná situace, než u nás, kde dvě až tři dlouhodobě nesplácené kreditní karty patří k základní výbavě každého člověka v insolvenci.

Nicméně před cestou do USA kreditní kartu určitě vyřídit! V KAŽDÉ solidní autopůjčovně budou po Vás chtít záruku kreditní kartou. Zálohy v hotovosti či ručení debetní kartou jsou možné jen ve výjimečných případech a za příplatek. To byl důvod, proč jsem celý let do USA nemohl spát, protože já si kreditku vyřídit nestihl.

Co už Vám ovšem nikdo z půjčoven neřekne, evropské debetní karty se v USA chovají podobně jako kreditní, takže pokud na ní nemáte explicitně napsáno DEBIT (např. všechny MasterCard), normálně vám to projde. Tedy já podal pracovníkovi půjčovny Alamo na letišti SFO mou obyčejnou debetní mBank Visa kartu s obrázkem delfína, on ji projel čtečkou, zablokoval mi 1,00 CZK jako depozit a za deset minut jsme odjížděli z parkoviště. Jak prosté.

Shrnutí: Dnes vám dá téměř každá banka kreditní kartu zdarma (případně za podmínek, které lze velmi dobře splnit). Doporučuji, pro lehké spaní, alespoň na tu cestu do USA kreditku vyřídit. I když je z 95% pravděpodobné, že ji nebudete potřebovat a vše zastanete s kartou debetní, jistota je jistota.

3. Účet v dolarech

Toto téma se na českém internetu bohužel moc neřeší. Na dva až tři týdny v USA budete potřebovat dolary a nebude jich málo. Téměř všude lze zaplatit kartou a tak spousta cestovatelů prostě používá své karty vydané českými bankami. Chyba. Koukali jste se někdy, jaké kurzy vaše banka používá? A přečetli jste si dobře podmínky plateb kartou v zahraničí (ano mBank, o vás mluvím)? Ono se totiž může docela dobře stát, že z třeba 3000 USD utracených v Americe necháte 4 - 6 tisíc Kč české bance za jejich nevýhodný  kurs. A to nejsou malé peníze.

Osobně jsem to vyřešil převodem CZK-USD na online směnárně valuto.com (když ještě fungovala), kde jsem asi třetinu celkového obnosu dokonce v jednu chvíli vyměnil za kurs lepší, než oficiální z ČNB. Poté následoval převod na USD účet v Equa Bank (založení i vedení zdarma) a pak už jen bezstarostné platby kartou v Americe. Pro info, výběr hotovosti z bankomatu si Equa cení jen na 9 Kč, bohužel americké banky k tomu přidávají poplatek na místě (asi 2 USD).

Shrnutí: Pokud více cestujete, založte si cizoměnový účet (EUR i USD) s kartou v české bance. Nebývá to drahé, případně je to zcela zdarma. A skutečně se to vyplatí i na další cesty do zahraničí.

4. Realistický itinerář

Je jasné, že kdo už letí do USA, má pokušení vidět v daném vyhrazeném čase co nejvíc. Podobně jsme to měli my. Přejezdy autem mezi jednotlivými body jsme si nastavili na denní porce zhruba 200 km ráno/dopoledne a stejnou část k večeru. První týden bylo vše v pořádku, ale pak už se dostavila potřeba odpočinku. Režim, kdy každé ráno ještě přežvykujíc lívanec vyrážíte na konec daného státu, celý den chodíte po národním parku nebo po městě a po setmění přijíždíte hladoví k motelu, se prostě brzy omrzí.

Shrnutí: Proto si nezapomeňte itinerář plánovat realističtěji. Jednou za pár dnů vám prospěje dorazit do motelu dříve, než se setmí a jít si třeba sednout na pivo, zaplavat si do bazénu nebo si jen číst. Určitě to není zabitý čas.

5. Nákupy zásob

Road trip se neobejde bez zásob. Voda, snacky, pivo... Nepočítejte s tím, že podobné věci po cestě vždy někde obstaráte a nenechávejte to na poslední chvíli. Nebudete na to mít čas, ale někdy ani příležitost. Větší balení vody 24x0,5 l, případně pár six-packů piva, sušenky nebo sušené ovoce, to vše v autě přežije za jakýchkoliv podmínek. Vždy pár lahví vezměte na noc do hotelu do ledničky (nejlépe do mrazničky) a přísun tekutin v ideální teplotě budete mít i po celodenním výletu do Death Valley.

Shrnutí: Auto je na road tripu váš druhý domov a jeho zavazadlový prostor budiž pro vás spíží/zásobárnou :-)



Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen