Porto je druhým největším městem Portugalska a pokud už jste navštívili Lisabon, mělo by být Porto logicky vaší další destinací. Už jen pro srovnání - obě města mají mnoho podobného a také se v lecčem liší.
Příjezd/přílet do města
Mezi Lisabonem a Portem lze cestovat autobusem, vlakem i letadlem. Poslední možnost jsme zvolili my. Po příletu vás čeká mírně chaotická hala, kde budete mít problém najít stanici metra. Vlastně nejde ani o klasické metro, je to spíše tramvaj jezdící občas pod zemí. Ale říká se tomu metro, tak jim to přejme. První rozdíl oproti Lisabonu.
Pokud byl systém jízdného v Lisabonu přehledný a jednoduchý, systém hromadné dopravy v Portu pak vymýšlela pravděpodobně skupinka šimpanzů na kokainu. V automatu si koupíte čipovou kartu, na kterou nahráváte jízdenky. Nefunguje to ale tak jako v Lisabonu, že lze nahrát jednotlivé jízdné za jednotnou cenu a celodenní jízdné za jednotnou cenu. V Portu je "sofistikovaný" systém tarifních zón, přičemž každá stojí jinou částku a jako turista těžko odhadnete, kterými zónami se musíte pohybovat. Dokonce i denní jízdenky do jednotlivých zón stojí jinak. Běda tomu, kdo si koupí špatnou zónu, potom se může stát, že se karta nenačte, bude třeba jízdné uhradit v autobusu v hotovosti (1,90 €) a to jen na danou linku - pokud tedy o zastávku dál chcete přestoupit, máte smůlu a platíte znova (osobní hořká zkušenost :)). Proto nejlepší způsob, jak z toho ven, je nákup karty Andante Tour 3, která umožňuje tři dny jezdit ve všech tarifních zónách a to za cenu 15 €. Ale pozor - pouze v autobusech a metru, nikoliv tramvají nebo lanovkou! Jak prosté, že?
Jídlo
Ve městě najdete spoustu restaurací všech možných druhů, podobně jako v Lisabonu. A také zde platí - kde jsou nahaněči, tam jde o tourist trap. Ve spoustě podniků, kde se stravují zejména místní, je problém domluvit se anglicky, ale s trochou vůle vzájemná komunikace není problém. Z našich zkušeností nutno zmínit fakt, že pokud se netváříte kysele a namyšleně (zvyk především německých a britských turistů, alespoň z toho, co jsme viděli na vlastní oči), místní jsou velmi rádi, že k nim zavítal cizinec a udělají vše proto, aby odcházel spokojen. Zažili jsme tento přátelský přístup v zapadlých kavárnách na okraji města i v restauracích v centru.
Francesinha - sendvič sendvičů
Jestliže předchozí článek o Lisabonu byl hlavně ve znamení grilovaných ryb, návštěva Porta pak umožní ochutnání jedné typické lahůdky, za kterou vás v lipidové poradně určitě nepochválí (pokud její konzumaci přežijete). Jedná se o sendvič inspirovaný francouzským croque monsieur a díky kalorickým hodnotám jsem přesvědčen, že by konzumace podobného pokrmu měla být pojišťovnami hodnocena jako druh rizikového sportu.
Mezi dva až tři krajíce bílého toustového chleba se dá kus grilovaného hovězího, grilované klobásky, šunka či mortadella, vše je přikryto několika plátky sýra a sázeným vejcem. Poté je celé toto satanovo dílo přelito omáčkou, která je částečně z piva, rajčatové šťávy, směsi koření a másla. Vše se pak ještě dává zpravidla zapéct. Neskutečně lahodné, ale zrádné. Když vám francesinha přistane na stole, máte pocit, že půjde jen o nevinný menší oběd a že snad i spousta omáčky zůstane na talíři ladem. Omáčka se však postupně vpíjí do krajíců chleba a nakonec na talíři nezbyde ani kapka. Zhruba v polovině konzumace bude mít i zkušený jedlík obavy, zda to zvládne. K pokrmu se navíc servírují hranolky, ale já je nikdy nemohl dojíst. Francesinhu seženete v podstatě v každé restauraci, přičemž každý podnik má svou typickou omáčku.
Portské víno u řeky Douro
Ideální tečkou za celým dnem je posezení na břehu řeky Douro, která protéká městem a vlévá se přímo do moře (tento výjev můžete vidět přímo z hlavního mostu Ponte Luis). Na druhém břehu řeky od starého města, ve čtvrti Gaia, je množství výrobců portského vína, včetně těch nejslavnějších značek, které lze koupit po celém světě. Příjemné posezení nabízí třeba venkovní bar proslulého vinařství Sandeman. Vyzkoušejte vychlazené bílé portské! Samozřejmě je možné ve vinných sklepech absolvovat prohlídku.
Porto vs. Lisabon
Jak jsem již zmínil, Porto i Lisabon mají hodně společného, třeba atmosféru a jídlo. Lisabon je však honosnější, s více turisty a také vám bude tepleji (rozdíl během naší návštěvy byl asi 10° C oproti Portu). Návštěva obou měst stojí za to!
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen