Sonntag, 8. Mai 2016

Makedonie: Balkánský zážitek

Můj blog má podtitul "Zápisky o cestování a jídle". Proto se v úvodu tohoto článku nebudu omlouvat, že příspěvek o Makedonii bude trochu více o tom cestování - při plánování naší cesty jsem totiž zjistil, že blogů nebo článků o Makedonii na českých webech příliš mnoho není. Což sice nevadí (přece jen existuje Tripadvisor nebo zahraniční weby), přesto bych rád tímto článkem pomohl možným budoucím cestovatelům, kteří se Makedonii rozhodnou navštívit.

Doprava do země

Zavítat do některé z dalších zemí bývalé Jugoslávie jsem měl v plánu již dlouho. Když se začátkem roku objevily letenky do makedonské metropole Skopje, nebylo nad čím váhat. Oproti svým sousedům je totiž Makedonie turisticky relativně nepolíbená. Odlet naší linky byl z Bratislavy, ovšem letenky za podobné ceny (s WizzAir) seženete i z Berlína či Norimberku. Záleží jen na tom, kde bydlíte a jaký odletový/příletový čas je vám milejší. Z Prahy to trvá na všechna tři jmenovaná letiště časově stejně dlouho. Po příletu lze na letišti ve Skopje využít autobus do centra města (Vardar Expres); bohužel už nejezdí v pozdních večerních hodinách a proto jsme využili taxi, které stojí 20 EUR (regulovaná sazba stanovená správou letiště), avšak řidiči zkoušejí z různých důvodů cenu navyšovat (příliš mnoho zavazadel, příliš mnoho osob, moc daleko, moc pozdě atd.) na 25-30 EUR. Stačí být asertivní a nebo naznačit, že vedle stojí dalších dvacet taxíků a cena je zpět na dvaceti eurech :-).

Nové městské centrum

Centrum města Skopje vypadá (zvlášť večer) lehce kýčovitě, asi jako Las Vegas. Spousta historizujících paláců, fontán, mostů, replik lodí - to vše je na první pohled z velké dálky líbivé, ovšem je třeba znát několik souvislostí. V roce 1963 bylo město zničeno silným zemětřesením. Bylo tak nutno vystavět v extrémně krátké době ubytování pro desetitisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou a samozřejmě postavit i všechny veřejné budovy. I když tehdy navrhovaná sídliště mají své kvality (zeleň a dostatečně široké chodníky a ulice, které nemají problém ani s dnešním množstvím osobní dopravy), pořád je jasné, že rychlost výstavby a její cena zde hrály hlavní roli. Proto představitelé státu nastartovali projekt Skopje 2014, který má centrum města "zkulturnit" pomocí zmíněných staveb - výsledek je ale sporný, nelze se ubránit vzpomínce na podnikatelské baroko z porevolučních let v ČR.




Konečně jídlo - oběd?!

Makedonská kuchyně nápadně připomíná tu bulharskou, stejně jako makedonština připomíná bulharštinu a makedonská hudba je podobná té bulharské. Nikdy to však neříkejte nahlas :-) Který z pokrmů při cestě do Makedonie určitě neopomenout? Netřeba dlouze uvádět šopský nebo řecký salát, který vám připraví v každé restauraci a určitě stojí za to si je zde dát už jen proto, že jejich slaný sýr je lahodný. Zmíním ale zajímavý okurkový salát tarator, který se podobá tzatziki, jen s tím rozdílem, že v něm není kopr. S čerstvým česnekovým chlebem naprosto dokonalý předkrm.

Tarator

Řecký salát
Národní jídlo tavče gravče, což jsou bílé fazole zapečené s červenou paprikou, rozhodně za ochutnání stojí, i když je třeba být obezřetný - my během našeho výletu vyzkoušeli asi tři varianty tohoto pokrmu a jedna z nich byla naprosto nepoživatelná. Níže na fotce asi nejlepší volba, navíc s kebapi - mletým jehněčím grilovaným masem.
Tavče gravče a kebapi
Starý bazar Skopje

Asi nejmalebnější část města. Žije zde převážně albánská menšina muslimského vyznání, což dokládá orientální ráz čtvrti. Je zde mnoho obchůdků se specializovaným zbožím a podobně jako v Istanbulu, i zde jich je několik vedle sebe, tzn, pokud chcete nakoupit kožené věci, jdete do uličky, kde je prodává asi sedm obchodů. Stejně tak pokud sháníte domácí potřeby :-). Odpočinout zde můžete v některé z kaváren, kde ale nejčastěji pijí čaj (v typických tureckých skleničkách). Nad Starým bazarem se nacházejí městské hradby, odkud je krásný výhled na "novou" část města.

Čaj ve staré části města
Ovocný trh ve staré části města
 Staro vodno - Millenium Cross

Z centra Skopje se městskou dopravou (přesněji řečeno červenými patrovými autobusy linky 25 čínského výrobce Yutong) dostanete pod kopec Staro Vodno, kam vede kabinková lanovka. Jízda trvá asi 8 minut a na vrcholu kopce máte možnost vidět jak celé město z výšky 1.068 m, tak i horské kopce na hranici s Kosovem, Albánií a Srbskem. Doporučuji zůstat nahoře alespoň hodinku, je to příjemná změna oproti hlučnému městu.
Millenium Cross
Pivo Skopsko ve výšce 1.068 a s výhledem na město :-)
A zase jídlo!

Část místních specialit jsem popsal už výše - co ale ještě vyzkoušet? Z hlavních chodů určitě další z národních pokrmů - selsko meso. Jde o zapečené kousky telecího, vepřového, hub, masové šťávy a ovčího sýra. Dále pak "univerzální balkánský" grilovaný pokrm pljeskavica - což je placka (nebo cihla) mletého jehněčího. Doporučuji místní variantu plněnou ovčím sýrem kaškaval. A právě k těmto výše zmíněným pochutinám samozřejmě místní pivo; buď Skopsko, nebo Zlaten Dab.

Selsko meso v zapékací misce
Pljeskavica plněná s sypaná ovčím sýrem kaškaval
 Jezero Ohrid

Pokud v Makedonii budete mít volný den a noc, rozhodně stojí za návštěvu jezero Ohrid, ležící u stejnojmenného města a tvořící jednu z hranic s Albánií. Do města se dostanete autobusem z centra Skopje, cesta je poněkud úmorná; trvá tři hodiny a její polovina vede přes horské cesty. Ale o to více je na co koukat. Ohrid v hlavní sezóně působí jako letovisko a je více než jasné, že Makedoncům nahrazuje moře. My jezero navštívili začátkem května a tak byl všude ještě vcelku klid, ale jen na první pohled. V průběhu odpoledne byl na hlavním náměstí jakýsi festival národních písní a tanců a večer přijel kamion s aparaturou a probíhal zde putovní rockový minifestival :-). Na břehu jezera jsou v kopcích kostely různých velikostí, včetně toho nejpopulárnějšího, St. Kaneo (jehož fotka provází snad každý článek o Makedonii).



Co ještě podniknout v Makedonii?

Náš výlet zahrnoval "pouze" Skopje a Ohrid. Samozřejmě je ale ještě mnoho jiných míst, kam vyrazit - například Kaňon Matka, který je zhruba 20 km od centra Skopje. Případně lze využít centrální polohy hlavního města a vyrazit do některého z okolích států - do Kosova či Albánie.

Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen