O cestě do USA jsme snili již delší dobu a když se naskytla možnost vzít si bez velkých bolestí tři týdny volna, nebylo nad čím váhat. Na internetu najdete i v češtině spousty stránek a rad, jak procestovat západní pobřeží a snadno si tak sestavíte itinerář vlastní cesty. Nakonec jsme navštívili čtyři americké státy a ujeli během tří týdnů přes 5600 km. Mě však mimo jiné i zajímalo jídlo.
Nejběžnější způsob stravování Američanů je fastfood, přičemž Američany zde není chápán raw-fanatik ládující se klíčkovým koktejlem nebo vegan někde ze San Francisca, nýbrž průměrná americká rodina s nadváhou někde z ospalého města uprostřed Kalifornie. Takových rodin potkáte na cestě opravdu hodně. Aby ne - už před odletem jsem byl upozorněn na to, že i vaření doma vychází dráž než večeře někde ve fastfoodovém řetězci. Možná si budete připadat hloupě, když potřetí během jednoho týdne půjdete do KFC, ale až po půlce dne strávené za volantem a druhé půlce někde v národním parku dorazíte konečně unavení do motelu, buďte si jisti, že na dvouhodinovou večeři v restauraci typu "please to be seated" nebudete mít sílu. Na druhou stranu, v USA máte v oblasti fastfoodu opravdu z čeho vybírat.
In'N'Out Burger - fastfoodový hamburger, který vůbec nechutná jako fastfood.
Můj osobní favorit (dle návštěvnosti i favorit většiny USA) je řetězec In'N'Out Burger, založený v roce 1948. Koncept je jednoduchý - triviální menu se skládá z pouhých tří burgerů (obyčejný, cheesburger a double-double) a jako přílohu dostanete domácí hranolky, které přímo z brambor vyrábí v provozovně pomocí pákového stroje. Díky tomu, že celé bistro pracuje v podstatě jen s několika málo surovinami (hovězí, sýr, cibule, rajče, brambory), je čerstvost zaručena.
Hot Dog v Burger Kingu - překvapivý favorit
Tato americká streetfoodová klasika byla v únoru tohoto roku uvedena i v síti Burger King. Vyzkoušel jsem ho víceméně náhodou, ale byl jsem příjemně překvapen a daly mi za pravdu i testy spotřebitelů, které několikrát označily hot-dogy z Burger Kingu jako jedny z nejlepších, jaké můžete v Americe koupit. Párek uvnitř je 100% beef, je grilovaný a křupavý. Celé dílo je zalito kečupem a okurkovým relishem (musel jsem si přivézt do ČR celou lahev!) a posypáno čerstvou cibulkou. Musím přiznat, že jsem si hodinu před odletem zpět do ČR dal dva na rozloučenou, byť jsem vůbec neměl hlad :-)
The Codmother - Fish and Chips
Časem vás hovězí přestane bavit. Potom je čas buď na salát a nebo, pokud jste zrovna poblíž moře, na rybu. Podobně jako v případě výše zmíněných hot dogů jsme zcela náhodou objevili stánek The Codmother nedaleko známého mola Pier 39 v San Franciscu. Je zde problém najít volné místo k sezení, ale stačí prostě chvíli čekat - stojí to za to. Dostanete dva kusy smažené ryby v křupavém těstíčku, domácí hranolky a omáčku. Zajímavostí je, že stánek nemá žádné oficiální webové stránky ani jinou reklamu a i přes tento fakt bývá stálicí v žebříčcích a výběrech míst, která v San Franciscu musíte vyzkoušet. A zaslouženě.
San Francisco - China Town
Čínská čtvrť v San Franciscu má své osobité kouzlo a charakter místních krámků opravdu připomíná boční uličky někde v Šanghaji, tak jak jsem psal dříve. Takže byla příležitost vyzkoušet to, na co v Číně nebyl čas - smažené kuřecí pařáty neboli chicken feet. Nebudu zde do detailu popisovat, jak to chutná, ale špatné to není. Jen pozor na kostičky, kterých má pařát více než dost. Samozřejmě není od věci si objednat i jiné věci, například knedlíčky plněné mletým masem a krevetami. Je to autentická čínská zkušenost, zcela něco jiného, než maso pěti vůni z obchodního centra a je také velmi pravděpodobné, že v celé restauraci budete jediný bílý Evropan a zbytek společnosti vám budou tvořit hlasité čínské rodiny.
V dalším článku se rozepíši o některých zajímavostech, na které můžete natrefit při nákupech a také zmíním pár doporučení, pokud byste se chtěli vydat na podobnou cestu.
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen